O naší škole

Mateřská škola Trojická 18

Historie: Novorenesanční dům z roku 1897 architekta Rudolfa Tereby, nositele  rytířského řádu Františka Josefa, zdobí fresky českého malíře Adolfa Liebschera, který je mimo jiné autorem výzdoby foyer Národního divadla  a dioramatu Boj studentů se Švédy na Karlově mostě v zrcadlovém bludišti na Petříně. Roh domu pak zdobí socha sv. Ludmily, babičky    sv. Václava, patronky vychovatelů. Původně činžovní dům sloužil za 2. světové války jako ubytovna nacistů. Po válce zde majitelka domu, paní Milerová, poskytla azyl mnichům z nedalekého kláštera Na Slovanech (Emauzy), poničeného náletem spojeneckého letectva na jaře 1945.
Jako mateřská škola slouží budova přes 50 let.

Dnes: Třípatrovou budovu s pohádkovou věží obývají čtyři homogenní třídy. V přízemí budovy se nacházejí dětské šatny, v nichž jsou jednotlivé třídy odděleny pomyslnými kouty. V  přízemí je rovněž kuchyň mateřské školy a dvě prostorné jídelny, kde stolují vždy první a druhá třída v první etapě, třetí a čtvrtá třída v etapě druhé. Prosklenými dveřmi z vestibulu vejdeme na duhové schodiště, zdobené pohádkovými malbami a výtvarnými pracemi dětí. V prvním patře mají svá zázemí první a druhá třída. Sociální zařízení je společné. Druhé patro obývají děti třetí a čtvrté třídy. Prostory jsou řešeny obdobně jako v patře prvním.

Ve třetím patře, kterému děti říkají „věž“, je ložnice, v které odpočívají děti z druhé třídy a třetí třídy. Je tu také prostorná tělocvična s nářadím, ribstoly a různými tělocvičnými pomůckami. Také zde je veškeré sociální zařízení. Předškoláci odpočívají ve své třídě formou relaxace při poslechu pohádky a při následné klidové činnosti. Zahrada mateřské školy je v Apolinářské ulici a nabízí dětem množství herních prvků, pískoviště pro každou třídu, altán i domeček s toaletami. K dispozici je i malé hřiště uvnitř vnitrobloku mateřské školy. Starší děti uskuteční pobyt venku častými vycházkami s vzdělávacím cílem.

1. TŘÍDA – BERUŠKY

Patří těm nejmenším, tříletým. Kapacita této třídy je 20 dětí, které využívají výtvarný koutek, knihovnu, pro malé šikuly je zde opravářský pult a hospodyňkám slouží růžový pokojíček, vybavený kuchyňkou a posezením pro návštěvy. Zkušená paní učitelka nabízí dostatek podnětů a lásky, aby přechod z mateřské náruče do mateřské školy byl co nejjednodušší. Čistý a zdravý vzduch zajišťuje nepřetržitě Therapy air čistička a ionizátor vzduchu. Edel Wasser poskytuje dětem v rámci pitného režimu několikanásobně přefiltrovanou pitnou vodu.

2. TŘÍDA – MYŠKY

Jsou čtyřleté myšky všudybylky, kterým nezůstane žádný kout utajen. Ve třídě se jich schází 25. Mají pro sebe rozmanitý prostor, který rozvíjí různé formy interakce. Třída je vybavena kuchyňkou, obchodem, centrem pro stavitele a mechaniky, využívané k námětovým hrám. Klavír a rytmické hudební nástroje rozvíjí dětské hudební cítění. Děti mají na dosah výtvarné pomůcky, knihovnu i mnoho stavebnic rozvíjejících jemnou motoriku a fantazii. Edel Wasser poskytuje dětem v rámci pitného režimu několikanásobně přefiltrovanou pitnou vodu.

3. TŘÍDA – ŽABIČKY

To jsou děti, které dělí už jen pár žabích skoků od prahu předškolní přípravy. Kapacita třídy je 25 dětí. Pedagogové směřují řízené činnosti k rozvoji rozumových (kognitivních) a vjemových (percepčních) schopností. Děti si samy volí formu i způsob hry při neřízených činnostech. Pokojík s panenkami, kadeřnictví, obchod nebo různé stavebnice využívají při námětových hrách. Volně přístupné jsou výtvarné pomůcky – pastelky, nůžky, modelovací hmoty, různé druhy papírů, lepidla nebo korálky. Hudební cítění rozvíjí i hra pedagogů na digitální klavír. Edel Wasser poskytuje dětem v rámci pitného režimu několikanásobně přefiltrovanou pitnou vodu.

4. TŘÍDA – MOTÝLCI

Motýlek, který co chvíli odletí, provází předškolní děti, které budou své schopnosti procvičovat a zdokonalovat v posledním roce před nástupem do základní školy. Třídu navštěvuje 26 dětí. S dětmi pracují kvalifikované pedagožky jak formou řízených činností, tak formou her. Pro děvčátka je tu pokojík s panenkami, vybavená kuchyňka, sedací souprava, přebalovací pult a obchod. Chlapci si můžou vybrat z nepřeberného množství stavebnic. Mají tu i autodráhu s autíčky a vlaky. Denně je využíván klavír a rytmické hudební nástroje, často i tělocvična. Edel Wasser poskytuje dětem v rámci pitného režimu několikanásobně přefiltrovanou pitnou vodu.

Školní vzdělávací program všech našich tří mateřských škol
má společné téma vyjádřeno už v názvu –
Děti, je nám dobře na světě!