O naší škole

Mateřská škola Viničná 1

HistorieJedová chýše, dnes již neexistující, téměř sedm set let stará pražská putyka byla místem schůzek a „čachrů" pražské galérky až do 30. let dvacátého století. Stávala v dnešní Apolinářské ulici a své jméno proslavila především prostřednictvím českého seriálu Hříšní lidé města pražského. Původně se jí říkalo krčma Na Vinici, protože se všude kolem na stráních k Albertovu pěstovala vinná réva. Po ní dodnes zbyl název ulice – Viničná.

Dnes zde najdeme dvoutřídní mateřskou školu pro 48 dětí, postavenou v první polovině 80. let minulého století. Třídy nejsou výlučně homogenní, děti jsou rozděleny podle věku do tříd po 24. První bezbariérovou třídu najdeme v přízemí a patří nejmladším. Třída druhá je v prvním patře a chodí do ní  starší děti, zejména předškoláci. Je zde tedy prostor jak pro péči o nejmenší v takřka mateřském stylu, tak pro vzdělávání budoucích školáků, které uskutečňují kvalifikované pedagožky,  využívající znalostí z oborů logopedie i speciální pedagogiky, hry na flétnu, klavír.

1. TŘÍDA – KUŘÁTKA

Prostor určený nejmladším dětem je dělený na třídu a hernu, z níž se po obědě rozložením lehátek stává ložnice na dobu vyhrazenou odpočinku. K tvořivým hrám je určena prostorná herna s kobercem, vybavená kuchyňkou, pokojíčkem s panenkami a kočárky, koutkem pro malé opraváře, velkou barevnou molitanovou stavebnicí, klavírem a spoustou dalších didaktických i herních pomůcek. Ve třídě je pět stolů s třiceti židličkami, je zde prostor pro výtvarnou, pracovní, ale i hravou činnost. Děti mají kdykoli přístup k potřebám pro kreslení. V době svačin i oběda zde paní kuchařky prostřou a děti tu stolují.

2. TŘÍDA – SOVIČKY

První patro nabízí prostory stejně architektonicky řešené jako v přízemí. Vybavení je určeno věkově starším dětem. Je tu kuchyňka, opravárna, autodráha, obchod, pokojíček s panenkami, kočárky, auta, jeřáby, nepřeberné množství stavebnic i divadelní paraván pro mladé umělce. Hudební koutek s digitálním klavírem nabízí řadu rytmických i melodických hudebních nástrojů, také zobcové flétny pro každé dítě, které společně doprovázejí dětský zpěv a tanec. Objevitelům pak náleží prostor ve třídě nabízející rozmanité stolní nebo didaktické hry či knihy určené k poznávání českých dějin a krás světa nebo pomůcky osvětlující tajemství lidského těla. Děti zde mají kdykoli přístup k potřebám na kreslení a vystřihování.
K uložení matrací, lůžkovin a pyžamek slouží větrané sklady přístupné z herny. Interiéry tříd jsou výzdobou i nástěnnými malbami sladěné s jejich názvy. Děti provází celým prostorem ve školičce vlastní značka, která určuje jejich místo v šatně, poličku v umývárně, židličku ve třídě i lůžkoviny.
O plná bříška všech se starají paní kuchařky přímo v budově školy. Za pohybem a hrou spěchají děti na krásnou a rozlehlou zahradu v Apolinářské ulici. Kromě pískoviště, houpaček, kolotoče, domečku, hrazdy, laviček a  skluzavky mohou v letních měsících najít osvěžení v mlhovišti, v zimě pak využít k bobování stráně, které oddělují horní a spodní části zahrady. Do zahradního domku ukládáme hračky, v druhé polovině domku jsou sociální zařízení. K odpolední relaxaci děti využívají prostornou terasu v prvním patře budovy školy. Čistý a zdravý vzduch zajišťuje nepřetržitě Therapy air čistička a ionizátor vzduchu. Edel Wasser poskytuje dětem v rámci pitného režimu několikanásobně přefiltrovanou pitnou vodu.

Školní vzdělávací program všech našich tří mateřských škol
má společné téma vyjádřeno už v názvu –
Děti, je nám dobře na světě!